Türkiyenin Bir Numaralı Servis Firması

RS Otomotiv Grubu Hakkında

RS Servis 3 Aralık 2008 tarihinde, İstanbul merkezli olarak kuruldu. “Kurumsal Yönetim” anlayışını, “Türk Esnaflık Prensipleri” ile harmanlayarak hizmet vermeyi amaçlayan ve bu sağlam temeller üzerine kurulmuş güçlü bir kurumsal şirket hayali ile yola koyulan RS Servis bugün itibariyle, Türkiye geneline yaygın servis ağı ve yurtdışında hizmet veren bayileri ile toplam 60 hizmet noktasında hızlı, profesyonel ve ekonomik oto servis hizmetleri sunuyor. RS Servis’in kurucusu Ünal Ünaldı, babası Zeki Ünaldı’nın otomotiv sektöründe edindiği bilgi ve geleneksel tecrübeyi, yeni teknik ve metodolojiler ile bir araya getirerek RS Servis’i günümüzdeki gelişmiş ve yenilikçi konumuna taşıdı. İlk kurulduğu günden itibaren hizmetlerini farklılaştırmayı amaçlayan RS Servis, kuruluşu ile birlikte altı ay boyunca AR-GE çalışmaları yürüterek 3 hizmet modülünden oluşan hizmet altyapısını geliştirmeye başladı. RS Servis’in 3 ana hizmet modülünden ilki olan “Radiator Services”, 2 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen tanıtım toplantısıyla otomotiv sektörüne tanıtıldı ve hizmet vermeye başladı. RS Otomotiv Grubu, 2022 Mayıs ayında ise Tur Assist’i, satın alarak grup şirketleri arasına dahil etti.

Tur Assist'in

Kalite Politikası

Güvenilir olmakla başlayan, yenilikçi yaklaşımları düstur edinen, çalışanlarının kendileriyle markamızı da geliştireceğine olan inancıyla eğitimleri aralıksız sürdüren Kalite Politikamızla ilgili merak ettikleriniz varsa…

Müşteri Memnuniyeti

Ürünlerimizden çağrı merkezimizden aldığınız yanıtlara, Türkiye’nin neresinde olursanız olun bize kısa sürede ulaşmanızdan kaliteli hizmet almanızı sağlamaya kadar memnuniyetinizi sağlamayı garanti ediyoruz.

Güvenilirlik

Değişen dünyaya ayak uydurarak değişen ihtiyaçlarınızı karşılamak önceliğimiz. Bunu yaparken de beklentilerinizi doğru saptayıp en uygun ve eksiksiz şekilde yerine getiren güvenilir asistans şirketiniz olmak amacındayız.

Yenilikçi Yaklaşım

Ürün çeşitliliğini arttırmak, yeni pazarlar oluşturmak tüm bunları yaparken de yenilikçi yaklaşımımızla alanımızda lider konumumuzu korumak ilkemizdir.

01.

Kalite Yönetimi

Bir markanın gücünü, ona şekil veren çalışanlarından aldığına inanıyoruz. Bu nedenle çalışan odaklı yaklaşımımızda tüm personelimize Tur Assist değerlerimiz doğrultusunda sürekli ve yenilenen eğitimler veriyoruz. Kalite yönetimine devamlı katkıda bulunan bu sistemimizle çalışanlarımızı markaya daha fazla katkıda bulunmaya teşvik ediyoruz.

02.

Hatasız Hizmet

Türkiye’nin tüm illerinde 6000’i aşkın hizmet sağlayıcısını aynı çatı altında buluşturmayı başardık. SÖ konusu tedarikçilerimiz ve hizmet sağlayan paydaşlarımızla karlılıklı yarar anlayışı içinde tek ortak hedefimiz hızlı, kaliteli ve hatasız hizmet sunmak.

Türkiyenin En Büyük Assistance Şirketi

25 bin saha personelimizle, 365 çağrı merkezi operatörümüzle, Türkiye’nin 81 ili ve Kuzey Kıbrıs’ta verdiğimiz kapsamlı hizmetlerle Türkiye’nin en büyük ve en etkin asistans şirketi olmayı başardık.